Details
Jaeger-LeCoultre - 5036420
Master Grande Tradition Gyrotourbillon 3 Jubilee
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|
| Family: | Master |
|---|
| Reference: | 5036420 |
|---|
| Name: | Master Grande Tradition Gyrotourbillon 3 Jubilee |
|---|
| Limited: | Yes, 75 units |
|---|
Case
| Material: | Platinum |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 43.50 mm |
|---|
| Height: | 15.50 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | Silver |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Dauphine |
Description
Astonishingly creative with its tourbillon appearing to defy the laws of gravity and its design toying with surfaces, the Master Grande Tradition Gyrotourbillon 3 Jubilee watch in ultra-white platinum pays a fine tribute to the inventiveness of Antoine LeCoultre, the Manufacture's founder. This model is presented in a limited series of 75 pieces.
Reference 5036420 has a silvered dial and is fitted a black leather strap
Movement
Mechanical manual winding movement, 592 parts, 21,600 vibrations per hour, 2 barrels each with 48-hour power-reserve.
Functions: hour, minute. Flying Gyrotourbillon?. Chronograph with an instantaneous digital display activated by a monopusher at 2 o'clock. Digital minutes display (from 00 to 59). Chronograph seconds indicated by a hand. Day/night indicator over 24 hours.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|
| Caliber: | 176 |
| Display: | Analog |
|---|
| Jewels: | 58 |
|---|
| Reserve: | 50 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Additional 24 Hour Hand (fixed), Hours, Minutes |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel |
|---|
| Additionals: | Tourbillon Escapement |
More watches using the Jaeger-LeCoultre 176 caliber