Details
Jaeger-LeCoultre - 1662451
Master Grand Tourbillon Pink Gold Diamond
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|
| Family: | Master |
|---|
| Reference: | 1662451(aka: Q1662451) |
|---|
| Name: | Master Grand Tourbillon Pink Gold Diamond |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Pink gold |
|---|
| Bezel: | Gem-Set |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 43.00 mm |
|---|
| Height: | 13.30 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | Grey |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Alpha |
Description
The master Grand Tourbillon features a case of 43mm, housing its automatic caliber 978. On the dial, the tourbillon escapement, visible through a cut-out at 6:00, takes center stage.
Ref. 1662451 was introduced at SIHH 2016. It features a pink gold case with diamond-set bezel (48 diamonds, 2.62 carats) and a slate grey dial.
Movement
Automatic movement with tourbillon escapement; 302 parts, height 7.1mm.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|
| Caliber: | 978 |
|---|
| Base: | Jaeger-LeCoultre965 |
| Display: | Analog |
|---|
| Jewels: | 33 |
|---|
| Reserve: | 38 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Additionals: | Tourbillon Escapement |
More watches using the Jaeger-LeCoultre 978 caliber