Details
Jaeger-LeCoultre - 6013470
Duometre Chronographe White Gold Black
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|
| Family: | Duometre |
|---|
| Reference: | 6013470(aka: Q6013470) |
|---|
| Name: | Duometre Chronographe White Gold Black |
|---|
| Limited: | Yes, 200 units |
|---|
Case
| Material: | White gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Height: | 13.60 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Dauphine |
Price in euro
Description
The highest expression of the art of the chronograph. A true masterpiece of micromechanics, its Jaeger-LeCoultre ??Dual-Wing' Calibre contains two independent power reserves, one of which is devoted solely to a chronograph possessing unique functions: hours, minutes and seconds hands, a display of units per minute, and a "foudroyante" seconds display with zero reset.
Movement
Mechanical manually-wound movement, 445 parts, 21,600 vibrations per hour, 2 independent barrels each with 50-hour power-reserve.
Functions: hour, minute, central seconds, power-reserve. Chronograph: concentric hour and minute, seconds, jumping seconds, chronograph power-reserve.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|
| Caliber: | 380A |
| Display: | Analog |
|---|
| Jewels: | 40 |
|---|
| Reserve: | 50 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds, Foudroyante Seconds |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel |
|---|
| Additionals: | Power Reserve Indicator |
More watches using the Jaeger-LeCoultre 380A caliber