Details
IWC - IW3712-06
Portugieser Chrono-Rattrapante Stainless Steel / Silver
| Brand: | IWC |
|---|
| Family: | Portugieser |
|---|
| Reference: | IW3712-06(aka: 3712-06, IW371206) |
|---|
| Name: | Portugieser Chrono-Rattrapante Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 1995 - 2004 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Diameter: | 40.90 mm |
|---|
| Height: | 12.30 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Silver |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Chrono-Rattrapante reference IW3712-06 has a stainless steel case and a silver dial. It came fitted with a turquoise alligator strap.
Movement
Rattrapante movement based on Valjoux 7750/ 7760. Rattrapante module developed by Richard Habring for IWC. 27-31 jewels depending on year of execution.
| Type: | Handwound |
| Brand: | IWC |
|---|
| Caliber: | 76240 |
|---|
| Base: | ETA7750 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 31 |
|---|
| Reserve: | 44 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Rattrapante |
More watches using the IWC 76240 caliber