Details
IWC - IW3533-14
Portofino Automatic / Yellow Gold / White / Strap
| Brand: | IWC |
|---|
| Family: | Portofino |
|---|
| Reference: | IW3533-14(aka: IW353314) |
|---|
| Name: | Portofino Automatic / Yellow Gold / White / Strap |
| Produced: | 2003 - 2007 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Yellow gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 38.00 mm |
|---|
| Height: | 8.60 mm |
|---|
| Lug Width: | 20.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The IWC Portofino Automatic 3533 was IWC's Portofino of the early 2000's. At 38mm, its case was noticeably bigger than its predecessors, housing the self-winding caliber 30110.
Reference IW3533-14 has a Yellow gold case and a White dial.
Movement
Movement based on ETA 2892, made to IWC specs - older version enhanced by IWC in-house.
| Type: | Automatic |
| Brand: | IWC |
|---|
| Caliber: | 30110 |
|---|
| Base: | ETA2892-A2 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 21 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the IWC 30110 caliber