Details
IWC - IW3777-26
Pilot's Watch Chronograph Stainless Steel / Racing Green / Calf
| Brand: | IWC |
|---|
| Family: | Pilot |
|---|
| Reference: | IW3777-26(aka: IW377726) |
|---|
| Name: | Pilot's Watch Chronograph Stainless Steel / Racing Green / Calf |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 43.00 mm |
|---|
| Height: | 15.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 21.00 mm |
|---|
| W/R: | 60.00 m |
Dial
| Color: | Green |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Alpha |
Price in euro
Description
The IWC Pilot's Watch IW3777-26 is a limited edition of 1000 pieces introduced in 2019. It features a green dial but is otherwise identical to the regular version.
Movement
Valjoux 7750-based movement built to IWC spec.
Gradually replaced by 75320.
| Type: | Automatic |
| Brand: | IWC |
|---|
| Caliber: | 79320 |
|---|
| Base: | ETA7750 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 31 |
|---|
| Reserve: | 44 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date, Day |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the IWC 79320 caliber