Details
IWC - IW3566-05
Da Vinci 40 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | IWC |
|---|
| Family: | Da Vinci |
|---|
| Reference: | IW3566-05(aka: IW356605) |
|---|
| Name: | Da Vinci 40 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2018/12 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 40.00 mm |
|---|
| Height: | 10.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Blue |
|---|
| Finish: | Sunburst |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Alpha |
Price in euro
Description
The IWC Da Vinci Automatic 3566 was introduced at SIHH 2017. It features a case of 40mm, housing a self-winding movement with date function. For ref. IW356605, the case is stainless steel and the dial is blue. It is fitted with a stainless steel bracelet. This particular configuration was added to the collection in 2018.
Movement
IWC version of Sellita SW300-1, developed and constructed by Sellita, according to IWC specification.
| Type: | Automatic |
| Brand: | IWC |
|---|
| Caliber: | 35111 |
|---|
| Base: | SellitaSW300-1 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the IWC 35111 caliber