Details
Hamilton - H64666555
Khaki Pilot Auto Chrono
| Brand: | Hamilton |
|---|
| Family: | Khaki Aviation |
|---|
| Reference: | H64666555 |
|---|
| Name: | Khaki Pilot Auto Chrono |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Height: | 16.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 20.00 mm |
|---|
| W/R: | 200.00 m |
Dial
| Color: | Silver |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Losange |
Price in euro
Description
The Khaki Pilot gives the wearer the feel of an early American pilot with its classic aviator design. It features a large, easy to read dial with over-sized Arabic numerals, chronograph function, and Superluminova hands. Its stainless steel case measures 42mm across.
Movement
The Hamilton H-31 is based on the Valjoux 7753. The H-21 is similar though based on the 7750. These movements most notable change compared to the standard version is the 60 hour power reserve.
The following elements have been modified:
- The entire kinematic chain has been refined, from the barrel to the escapement
- The escapement regulator has been suppressed, facilitating optimal reliability and precision
- The main spring has been improved to increase a typical power reserve of 60 hours.
- The mono-block rotor is distinctively skeletonized with an ?¡ãH?¡À shape and aviation-inspired cut-outs, a signature of individualization.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Hamilton |
|---|
| Caliber: | H-31 |
|---|
| Base: | ETA7753 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 27 |
|---|
| Reserve: | 60 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the Hamilton H-31 caliber