Details
Graham - 2CCAU.S01A
Chronofighter Oversize
| Brand: | Graham |
|---|
| Family: | Chronofighter |
|---|
| Reference: | 2CCAU.S01A |
|---|
| Name: | Chronofighter Oversize |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Materials: | Ceramic, Carbon, Stainless Steel |
|---|
| Coating: | PVD |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 47.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 24.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Grey |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The Chronofighter is one of Graham's signature models. It is fitted with a distinct (and oversized!) trigger for the chronograph start/stop mechanism, which with this particular model is made of carbon fiber. This model is furthermore fitted with a black ceramic bezel. It has a grey dial and a black canvas strap.
Movement
Movement based on Valjoux / ETA 7750; made by La Joux Perret.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Graham |
|---|
| Caliber: | G1747 |
|---|
| Base: | ETA7750 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the Graham G1747 caliber