Details
Glashutte Original - 2-39-47-12-12-14
Seventies Panorama Date Ruthenium Bracelet
| Brand: | Glashutte Original |
|---|
| Family: | Vintage |
|---|
| Reference: | 2-39-47-12-12-14 |
|---|
| Name: | Seventies Panorama Date Ruthenium Bracelet |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 40.00 mm |
|---|
| Height: | 11.50 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Grey |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Dauphine |
Price in euro
Description
What remains from the Seventies is an unmistakable look and feel, captured in the icons and everyday objects of the time. In a tribute to this unique decade, its adventures and ever-expanding horizons, Glashutte Original dedicates a new masterpiece of German design and engineering: the Seventies Panorama Date.
The Seventies Panorama Date presents a distinctly Seventies character. The flowing curves of the streamlined steel case capture the spirit of the decade in a fascinating, iconic design. The dial, fashioned of German silver, is presented in galvanized silver, galvanized ruthenium, or blue.
Movement
Based on the caliber 39 base, caliber 39-47 features a big date window and an 21-carat gold oscillating weight; Glashutte three-quarter plate with stripe finish, swan-neck fine adjustment, skeletonized rotor with stripe finish and double-G logo, bevelled edges, polished steel part
| Type: | Automatic |
| Brand: | Glashutte Original |
|---|
| Caliber: | 39-47 |
|---|
| Base: | Glashutte Original39-22 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 26.20 mm |
|---|
| Jewels: | 39 |
|---|
| Reserve: | 40 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Big Date |
More watches using the Glashutte Original 39-47 caliber