Details
Chopard - 295363-5001
Alpine Eagle 41 Rose Gold / Blue
| Brand: | Chopard |
|---|
| Family: | Alpine Eagle |
|---|
| Reference: | 295363-5001 |
|---|
| Name: | Alpine Eagle 41 Rose Gold / Blue |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Rose Gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 41.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Nickname: | Aletsch |
|---|
| Color: | Blue |
|---|
| Finish: | Sunburst |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Chopard Alpine Eagle 41 reference 295363-5001 has a Rose Gold case and a Blue dial. Inside ticks the self-winding caliber Chopard 01.01-C.
Movement
Crafted in Chopard's very own Fleurier Ebauches workshops, the self-winding Chopard Caliber 01.01-C is chronometer certified by the COSC and boasts a frequency of 28,800 v.p.h. Powering a 60-hour power reserve and equipped with a stop-seconds function, it displays the hours, minutes, seconds and date with the exquisite accuracy that is Chopard's hallmark.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Chopard |
|---|
| Caliber: | Chopard 01.01-C |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 28.80 mm |
|---|
| Jewels: | 31 |
|---|
| Reserve: | 60 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Additionals: | Chronometer |
More watches using the Chopard Chopard 01.01-C caliber