Details
Cartier - W2020068
Santos Dumont 38 Date / Power Reserve Pink Gold / Grey
| Brand: | Cartier |
|---|
| Family: | Santos de Cartier |
|---|
| Reference: | W2020068 |
|---|
| Name: | Santos Dumont 38 Date / Power Reserve Pink Gold / Grey |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Pink gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Square |
|---|
| Diameter: | 38.00 mm |
|---|
| Height: | 9.30 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Grey |
|---|
| Finish: | Matte |
|---|
| Indexes: | Roman Numerals |
|---|
| Hands: | Sword |
Price in euro
Description
The Cartier Santos Dumont is both an ode to one of Cartier's first wristwatches as well as a more elegant take on the regular Santos(100). Reference W2020068 has a pink gold case of 47.4 mm x 38 mm. Motivation comes from an ultra-thin movement with date and power reserve indicator.
Movement
Hand-wound movement with power reserve indicator and date.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Cartier |
|---|
| Caliber: | 9753 MC |
|---|
| Base: | Piaget430P |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 20.50 mm |
|---|
| Jewels: | 20 |
|---|
| Reserve: | 43 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes |
More watches using the Cartier 9753 MC caliber