Details
Breitling - A13315351B1X1
Premier Chronograph 42 Stainless Steel / Black / Nubuck Black / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|
| Family: | Premier |
|---|
| Reference: | A13315351B1X1 |
|---|
| Name: | Premier Chronograph 42 Stainless Steel / Black / Nubuck Black / Folding |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Height: | 13.80 mm |
|---|
| Lug Width: | 20.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Finish: | Sunburst |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Breitling Premier was introduced in late 2018 as a brand-new family, Based on the Premier of days gone by, this collection consists of classically-styled watches with pair vintage-inspired looks with modern detailing and technology.
The Breitling Premier Chronograph 42 A13315351B1X1?is powered by the self-winding B13 movement. It features a stainless steel case with alternating brushed and polished surfaces. The black dial features a chronograph and a date window at 6:00H. It is fitted with a black nubuck strap with folding clasp.
Movement
Breitling's bread & butter, tried & tested chronograph movement. Based on Valjoux / ETA 7750. Versions with both date as well as day & date exist; most of the B13 however only display the date.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Breitling |
|---|
| Caliber: | B13 |
|---|
| Base: | ETA7750 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the Breitling B13 caliber