Details
Breitling - RB012121.BG76.739P
Navitimer 1 B01 Chronograph 43 Red Gold / Black / Brown Croco
| Brand: | Breitling |
|---|
| Family: | Navitimer |
|---|
| Reference: | RB012121.BG76.739P |
|---|
| Name: | Navitimer 1 B01 Chronograph 43 Red Gold / Black / Brown Croco |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Red Gold |
|---|
| Bezel: | Sliderule |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 43.00 mm |
|---|
| Height: | 14.25 mm |
|---|
| Lug Width: | 22.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Finish: | Sunburst |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Syringe |
Price in euro
Description
The Breitling Navitimer 1 B01 RB012121.BG76.739P was introduced in 2018 as part of the complete revamp of the Breitling collection, as witnessed by the simplified B logo at 12:00. This version has a red gold case and a black dial; it is fitted with a brown crocodile leather strap.
Movement
Column wheel chronograph movement with vertical clutch.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Breitling |
|---|
| Caliber: | B01 |
| Display: | Analog |
|---|
| Jewels: | 47 |
|---|
| Reserve: | 70 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel |
|---|
| Additionals: | Chronometer |
More watches using the Breitling B01 caliber