Details
Breitling - AB012721.C889.443A
Navitimer 01 46 Stainless Steel / Aurora Blue / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|
| Family: | Navitimer |
|---|
| Reference: | AB012721.C889.443A |
|---|
| Name: | Navitimer 01 46 Stainless Steel / Aurora Blue / Bracelet |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Sliderule |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 46.00 mm |
|---|
| Height: | 14.50 mm |
|---|
| Lug Width: | 24.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Nickname: | Aurora |
|---|
| Color: | Blue |
|---|
| Finish: | Sunburst |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
New stature, new power: the classic Navitimer appears in a 46 mm diameter ¡§C a large format that accentuates its presence on the wrist and enhances the originality of its design, while optimizing readability. A transparent caseback provides a chance to admire the officially chronometer-certified high-performance selfwinding chronograph movement, Manufacture Breitling Caliber 01. The present model has a stainless steel case and matching bracelet; the dial is 'Aurora' blue.
REF. AB012721|C889|443A
Movement
Column wheel chronograph movement with vertical clutch.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Breitling |
|---|
| Caliber: | B01 |
| Display: | Analog |
|---|
| Jewels: | 47 |
|---|
| Reserve: | 70 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel |
|---|
| Additionals: | Chronometer |
More watches using the Breitling B01 caliber