Details
Breitling - A1738811.C906.145S
Colt 44 Automatic Mariner Blue / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|
| Family: | Colt |
|---|
| Reference: | A1738811.C906.145S |
|---|
| Name: | Colt 44 Automatic Mariner Blue / Rubber |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 44.00 mm |
|---|
| Height: | 11.25 mm |
|---|
| Lug Width: | 22.00 mm |
|---|
| W/R: | 200.00 m |
Dial
| Nickname: | Mariner |
|---|
| Color: | Blue |
|---|
| Finish: | Guilloche |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The rugged style of the Colt Automatic perfectly reflects its original vocation: that of a watch intended for the armed forces. The satin-brushed bezel features four rider tabs ensuring excellent handling and optimal protection for the sapphire crystal glareproofed on both sides. The black, blue or silver dials are enlivened by a fine circular raised motif. The polished steel case ¡§C water-resistant to 200 m (660 ft) and fitted with a screw-locked crown with protective reinforcements ¡§C houses a chronometer-certified selfwinding movement.
Reference A1738811.C906 is fitted with a Mariner Blue dial.
Movement
Self-winding movement based on ETA 2824-2.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Breitling |
|---|
| Caliber: | B17 |
|---|
| Base: | ETA2824-2 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Breitling B17 caliber