Details
Breitling - AB01442J.G787.378A
Chronomat 41 Airborne Silver
| Brand: | Breitling |
|---|
| Family: | Chronomat |
|---|
| Reference: | AB01442J.G787.378A |
|---|
| Name: | Chronomat 41 Airborne Silver |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 41.00 mm |
|---|
| W/R: | 300.00 m |
Dial
| Color: | Silver |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
BREITLING CHRONOMAT 41 AIRBORNE
A special series of the Chronomat created in 1984 for elite aviators, the Chronomat Airborne combines an ultra-technical look with the performances one expects from an authentic instrument for professionals. Onboard this model dedicated to the most extreme missions is Manufacture Breitling Caliber 01, officially chronometer-certified ¡§C the highest official benchmark in terms of reliability and precision. The sturdy case is available in two 41 and 44 mm sizes. A new chapter in the history of the pilot's chronograph.
REF:?AB01442J.G787.378A
Movement
Column wheel chronograph movement with vertical clutch.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Breitling |
|---|
| Caliber: | B01 |
| Display: | Analog |
|---|
| Jewels: | 47 |
|---|
| Reserve: | 70 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel |
|---|
| Additionals: | Chronometer |
More watches using the Breitling B01 caliber