Details
Bell & Ross - BR0394BLCA
BR 03 94 Carbon Chronograph
| Brand: | Bell & Ross |
|---|
| Family: | Instruments |
|---|
| Reference: | BR0394BLCA |
|---|
| Name: | BR 03 94 Carbon Chronograph |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Coating: | PVD |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Square |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Sword |
Price in euro
Description
An aviation watch designed for professionals, the BR 03 with its 42 mm diameter is a genuine alternative to the 46 mm diameter BR 01. Its size as well as its finishes and functions complement the BR 01./p>
The present example features a stainless steel case with PVD finish, a black dial with over-sized Arabic numerals and a rubber strap.
Reference?BR0394-BL-CA
Movement
Chronograph movement with date function, based on ETA 2894-2.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Bell & Ross |
|---|
| Caliber: | BR-CAL.301 |
|---|
| Base: | ETA2894-2 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 28.00 mm |
|---|
| Jewels: | 37 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the Bell & Ross BR-CAL.301 caliber