Details
Baume & Mercier - 10017
Linea Chronograph Quartz 32 Diamond
| Brand: | Baume & Mercier |
|---|
| Family: | Linea |
|---|
| Reference: | 10017(aka: MOA10017, M0A10017) |
|---|
| Name: | Linea Chronograph Quartz 32 Diamond |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Gem-Set |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Height: | 8.00 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | Mother of pearl |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Dauphine |
Price in euro
Description
The Baume & Mercier Linea Chronograph Quartz has a case of 32mm. Its chronograph movement is supplied by ETA. The present version has its stainless steel case and the first links of the bracelet set with a total of 1.4 carat of diamonds.
Movement
Variation of ETA Normflatline Chronograph 251.474 XB PowerDrive with slightly different pusher functions.
| Type: | Quartz |
| Brand: | ETA |
|---|
| Caliber: | 251.471 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 23.30 mm |
|---|
| Jewels: | 23 |
|---|
| Reserve: | 26280 h |
|---|
| Time: | Hours, Small Seconds, Minutes |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the ETA 251.471 caliber