Details
Baume & Mercier - 10083
Capeland Chronograph
| Brand: | Baume & Mercier |
|---|
| Family: | Capeland |
|---|
| Reference: | 10083(aka: MOA10083, M0A10083) |
|---|
| Name: | Capeland Chronograph |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Height: | 14.80 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | Brown |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Feuille |
Price in euro
Description
Certain watches exist, whose universe is clear at first glance: Capeland is a perfect example. With its "sport-chic" design, retro accents and warm tones, it is an invitation to escape, a symbol of the connecting line between a man and his dreams. The inspiration behind the contemporary reinterpretation of this collection is a historic timepiece - a single-push chronograph from 1948. With its "cheve" crystal and domed case back, this watch is a direct reference to the "galet" pocket watches of the early twentieth century.
Movement
Classic 3-6-9 layout version of the 7750.
Date correction by means of a push button at 10.
| Type: | Automatic |
| Brand: | ETA |
|---|
| Caliber: | 7753 |
|---|
| Base: | ETA7750 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 27 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the ETA 7753 caliber