Details
Ball Watch - CM3090C-S1J-GY
Fireman Storm Chaser Pro Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Ball Watch |
|---|
| Family: | Fireman |
|---|
| Reference: | CM3090C-S1J-GY |
|---|
| Name: | Fireman Storm Chaser Pro Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Telemeter |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Height: | 15.65 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Grey |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The Ball Fireman Storm Chaser Pro was introduced in 2014 and designed in collaboration with Dr. Joshua Wurman, a meteorologist and member of the Ball Explorers Club. It has a stainless steel case of 42mm paired with a black, grey or white dial, and a telemeter bezel insert.
Reference CM3090C-S1J-GY has a grey dial.
Movement
Chronograph movement based on ETA / Valjoux 7750.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Ball Watch |
|---|
| Caliber: | RR1402 |
|---|
| Base: | ETA7750 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the Ball Watch RR1402 caliber