Details
Ball Watch - CM2192C-P3-BK
Fireman Storm Chaser DLC Glow / Black / Rubber
| Brand: | Ball Watch |
|---|
| Family: | Fireman |
|---|
| Reference: | CM2192C-P3-BK |
|---|
| Name: | Fireman Storm Chaser DLC Glow / Black / Rubber |
|---|
| Limited: | Yes, 1999 units |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Telemeter |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 43.00 mm |
|---|
| Height: | 15.80 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The Ball Fireman Storm Chaser Pro was designed in collaboration with Dr. Joshua Wurman, a meteorologist and member of the Ball Explorers Club. It has a stainless steel case of 43 and either a black or grey dial. The bezel is engraved with a tachymeter scale, while the flange of the dial features an additional telemeter scale. It is powered by the Valjoux-derived RR1402 movement.
Reference CM2192C-P3-BK is a limited edition of 1999 pieces featuring a DLC-coated case and a black dial with 66 micro gas tubes on hour, minute, second hands and dial for night reading capability.
Movement
Chronograph movement based on ETA / Valjoux 7750.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Ball Watch |
|---|
| Caliber: | RR1402 |
|---|
| Base: | ETA7750 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the Ball Watch RR1402 caliber