Details
Ball Watch - NM1080C-S2-BK
Engineer Master II Union Pacific Big Boy
| Brand: | Ball Watch |
|---|
| Family: | Official Railroad Watch |
|---|
| Reference: | NM1080C-S2-BK |
|---|
| Name: | Engineer Master II Union Pacific Big Boy |
|---|
| Limited: | Yes, 999 units |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 46.00 mm |
|---|
| Height: | 13.30 mm |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Alpha |
Description
Limited edition of 999 pieces celebrating Union Pacific's Big Boy. 15 double-sized micro gas tubes.
Movement
Ball version of ETA 2836-2.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Ball Watch |
|---|
| Caliber: | RR1102 |
|---|
| Base: | ETA2836-2 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Reserve: | 38 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date, Day |
More watches using the Ball Watch RR1102 caliber