Details
Ball Watch - CM3888D-S1J-BK
Engineer Master II Slide Chronograph
| Brand: | Ball Watch |
|---|
| Family: | Engineer II |
|---|
| Reference: | CM3888D-S1J-BK |
|---|
| Name: | Engineer Master II Slide Chronograph |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 47.60 mm |
|---|
| Height: | 15.50 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The Engineer Master II Slide Chronograph features a rather unusual -and patented-slider at 9:00 to operate the chronograph functions: sliding it clockwise starts/stops the chronograph, while sliding it counterclockwise resets the chronograph.
Movement
Chronograph movement based on ETA / Valjoux 7750.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Ball Watch |
|---|
| Caliber: | RR1402 |
|---|
| Base: | ETA7750 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the Ball Watch RR1402 caliber