Details
Ball Watch - DG2022A-SAJ-BK
Engineer Master II Diver Worldtime
| Brand: | Ball Watch |
|---|
| Family: | Engineer II |
|---|
| Reference: | DG2022A-SAJ-BK |
|---|
| Name: | Engineer Master II Diver Worldtime |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 47.60 mm |
|---|
| Height: | 15.50 mm |
|---|
| W/R: | 300.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
A diver with worldtime complication - sure, why not?
The case of the Ball Engineer Master II Diver Worldtime measures 45mm across at a height of 15.4mm. it is powered by caliber RR1501. The current version sports a black dial.
Movement
Worldtime movement based on ETA 2836-2.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Ball Watch |
|---|
| Caliber: | RR1501 |
|---|
| Base: | ETA2836-2 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Reserve: | 38 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds, World Time |
|---|
| Date: | Date, Day |
More watches using the Ball Watch RR1501 caliber