Details
Ball Watch - NM2026C-L4CAJ-SL
Engineer II Pioneer
| Brand: | Ball Watch |
|---|
| Family: | Engineer II |
|---|
| Reference: | NM2026C-L4CAJ-SL |
|---|
| Name: | Engineer II Pioneer |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 40.00 mm |
|---|
| Height: | 12.15 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Silver |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Dauphine |
Description
The Ball Engineer II Pioneer pairs classics looks with Ball's distinct micro gas tubes - at 6, 9 and 12 lay-out as Arabic numerals. The present example has a silver dial and a leather strap.
Movement
Ball version of ETA 2824-2.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Ball Watch |
|---|
| Caliber: | RR1103 |
|---|
| Base: | ETA2824-2 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Ball Watch RR1103 caliber