Details
Ball Watch - NM2028C-SCJ-WH
Engineer II Chronometer Red Label
| Brand: | Ball Watch |
|---|
| Family: | Engineer II |
|---|
| Reference: | NM2028C-SCJ-WH |
|---|
| Name: | Engineer II Chronometer Red Label |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 43.00 mm |
|---|
| Height: | 13.15 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Silver |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Dauphine |
Description
The Ball Engineer II Chronometer Red Label features a dial with a subtle vertical engraved pattern. Its caliber 1102SC is chronometer-rated. The current version has a silver dial and a 43mm case.
Movement
Ball version of ETA 2836-2. COSC-certified.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Ball Watch |
|---|
| Caliber: | RR1102C |
|---|
| Base: | ETA2836-2 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Reserve: | 38 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date, Day |
|---|
| Additionals: | Chronometer |
More watches using the Ball Watch RR1102C caliber