Details
Audemars Piguet - 26511PT.OO.1220PT.01
Royal Oak Ultra Thin Tourbillon Openworked Platinum
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Family: | Royal Oak |
|---|
| Reference: | 26511PT.OO.1220PT.01 |
|---|
| Name: | Royal Oak Ultra Thin Tourbillon Openworked Platinum |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 40 units |
|---|
Case
| Material: | Platinum |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Other |
|---|
| Diameter: | 41.00 mm |
|---|
| Height: | 8.85 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | Skeleton |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The Royal Oak Ultra Thin Tourbillon Openworked was introduced in 2012 as a limited edition of 40 pieces in honor of the 40th anniversary the Royal Oak. It pairs the classic Royal Oak aesthetics with an elaborate hand-wound, open-worked movement with tourbillon escapement. A yellow gold version was introduced in 2016.
Movement
Hand-wound, open-worked movement with tourbillon escapement and power reserve indicator.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Caliber: | AP 2924 SQ |
|---|
| Base: | Audemars PiguetAP 2924 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 31.50 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Reserve: | 70 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes |
|---|
| Additionals: | Tourbillon Escapement, Skeleton, Power Reserve Indicator |
More watches using the Audemars Piguet AP 2924 SQ caliber