Details
Audemars Piguet - 26473BC.ZZ.D023CR.01
Royal Oak Offshore 26473 Baguette / Sapphire
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Family: | Royal Oak Offshore |
|---|
| Reference: | 26473BC.ZZ.D023CR.01 |
|---|
| Name: | Royal Oak Offshore 26473 Baguette / Sapphire |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | White gold |
|---|
| Bezel: | Gem-Set |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Other |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Height: | 14.18 mm |
|---|
| W/R: | 20.00 m |
Dial
| Color: | Paved |
|---|
| Indexes: | Diamond |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
Selfwinding chronograph with date display. 18-carat white gold case, entirely set with baguette-cut diamonds. 18-carat white gold dial, zone from 60 to 15 minutes set with baguette-cut light blue sapphires. Hand-stitched ?ˇălarge square scale?ˇŔ blue alligator strap. 159 baguette-cut diamonds ; ~16.65 carats (case, buckle). 88 baguette-cut diamonds ; ~4.80 carats (dial). 36 baguette-cut diamonds ; ~1.12 carats. 24 baguette-cut sapphires ; ~0.88 carats (inner bezel).
Movement
Chronograph movement based on Caliber 3120 with Dubois-Depraz chronograph module.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Caliber: | AP 3126 / 3840 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 29.92 mm |
|---|
| Jewels: | 59 |
|---|
| Reserve: | 50 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the Audemars Piguet AP 3126 / 3840 caliber