Details
Audemars Piguet - 25940SK.OO.D002CA.01
Royal Oak Offshore 25940 Chronograph Rubberclad Stainless Steel / Black
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Family: | Royal Oak Offshore |
|---|
| Reference: | 25940SK.OO.D002CA.01 |
|---|
| Name: | Royal Oak Offshore 25940 Chronograph Rubberclad Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2002 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Materials: | Rubber, Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Other |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Height: | 14.50 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Nickname: | Anthracite |
|---|
| Color: | Grey |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Royal Oak Offshore Rubberclad reference 25940SK.OO.D002CA.01 has a stainless steel case with a rubber-clad bezel, crown and pushers.
Movement
Self-winding movement with cam-operated chronograph module.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Caliber: | AP 2326 / 2840 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 29.30 mm |
|---|
| Jewels: | 50 |
|---|
| Reserve: | 38 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the Audemars Piguet AP 2326 / 2840 caliber