Details
Audemars Piguet - 26236OR.SS.D027CA.01
Royal Oak OffShore Lady Chronograph Pink Gold /Blue / Bartorelli
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Family: | Royal Oak Offshore |
|---|
| Reference: | 26236OR.SS.D027CA.01 |
|---|
| Name: | Royal Oak OffShore Lady Chronograph Pink Gold /Blue / Bartorelli |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 10 units |
|---|
Case
| Material: | Pink gold |
|---|
| Bezel: | Gem-Set |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Other |
|---|
| Diameter: | 37.00 mm |
|---|
| Height: | 12.40 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Nickname: | Lady Tapisserie |
|---|
| Color: | Pink |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The Audemars Piquet Royal Oak Offshore reference 26236OR.SS.D027CA.01 is a limited edition of 10 pieces created for Bartorelli jewelers. It features a blue dial and a bezel set with sapphires.
Movement
Self-winding movement with integrated column-wheel operated chronograph mechanism with date.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Caliber: | AP 2385 |
|---|
| Base: | Frederic Piguet1185 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 26.20 mm |
|---|
| Jewels: | 37 |
|---|
| Reserve: | 40 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel |
More watches using the Audemars Piguet AP 2385 caliber