Details
Audemars Piguet - 26170ST.OO.1000ST.09
Royal Oak OffShore 26170 Chronograph Blue Themes
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Family: | Royal Oak Offshore |
|---|
| Reference: | 26170ST.OO.1000ST.09 |
|---|
| Name: | Royal Oak OffShore 26170 Chronograph Blue Themes |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Other |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Height: | 14.50 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Nickname: | Mega Tapisserie |
|---|
| Color: | Blue |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Royal Oak Offshore 26170ST.OO.1000ST.09 has a stainless steel case and a matching bracelet. The dial is blue and features bold Arabic numerals.
Movement
Chronograph movement based on Caliber 3120 with Dubois-Depraz chronograph module.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Caliber: | AP 3126 / 3840 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 29.92 mm |
|---|
| Jewels: | 59 |
|---|
| Reserve: | 50 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the Audemars Piguet AP 3126 / 3840 caliber