Details
Audemars Piguet - 26048SK.ZZ.D002CA.01
Royal Oak OffShore 26048 Lady Chronograph Stainless Steel / Black
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Family: | Royal Oak Offshore |
|---|
| Reference: | 26048SK.ZZ.D002CA.01 |
|---|
| Name: | Royal Oak OffShore 26048 Lady Chronograph Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Materials: | Rubber, Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Gem-Set |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Other |
|---|
| Diameter: | 37.00 mm |
|---|
| Height: | 12.20 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Nickname: | Mega Tapisserie |
|---|
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Diamond |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The Royal Oak Offshore Lady 26048SK.ZZ.D002CA.01 was introduced in 2010. It features a stainless steel case with a black rubber-clad & diamond-set bezel.
Movement
Self-winding movement with integrated column-wheel operated chronograph mechanism with date.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Caliber: | AP 2385 |
|---|
| Base: | Frederic Piguet1185 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 26.20 mm |
|---|
| Jewels: | 37 |
|---|
| Reserve: | 40 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel |
More watches using the Audemars Piguet AP 2385 caliber