Details
Audemars Piguet - 15704PR.OO.D002CA.01
Royal Oak OffShore 15704 Scuba Montenapoleone
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Family: | Royal Oak Offshore |
|---|
| Reference: | 15704PR.OO.D002CA.01 |
|---|
| Name: | Royal Oak OffShore 15704 Scuba Montenapoleone |
| Produced: | 2009 - 2009 |
| Limited: | Yes, 5 units |
|---|
Case
| Materials: | Pink gold, Platinum |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Other |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Height: | 14.10 mm |
|---|
| W/R: | 300.00 m |
Dial
| Nickname: | Mega Tapisserie |
|---|
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Royal Oak Offshore 15704PR.OO.D002CA.01 is a 5-piece limited edition created in 2009. Based on the Royal Oak Offshore Scuba, the case is done in platinum and pink gold; the dial is green. The watch was dedicated to the Milan Audemars PIguet Boutique.
Movement
The in-house caliber 3120 has a total of 280 parts. The rotor, in 22ct gold, is mounted on ceramic ball bearings.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Caliber: | AP 3120 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 26.60 mm |
|---|
| Jewels: | 40 |
|---|
| Reserve: | 60 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Audemars Piguet AP 3120 caliber