Details
Audemars Piguet - 26165IO.OO.A002CA.01
Royal Oak 26165 Offshore Survivor
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Family: | Royal Oak Offshore |
|---|
| Reference: | 26165IO.OO.A002CA.01(aka: 26165IO.OO.D002CA.01) |
|---|
| Name: | Royal Oak 26165 Offshore Survivor |
| Produced: | 2008 - 2010 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
|---|
Case
| Materials: | Titanium, Ceramic |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Other |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Height: | 15.65 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Nickname: | Mega Tapisserie |
|---|
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Royal Oak Offshore Survivor is a limited edition of 1000 pieces introduced in 2008. It features an elaborate, black titanium case, a black ceramic bezel and a rather unusual set of pushpiece guards - resulting in a high-tech and aggressive look.
Movement
Chronograph movement based on Caliber 3120 with Dubois-Depraz chronograph module.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Caliber: | AP 3126 / 3840 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 29.92 mm |
|---|
| Jewels: | 59 |
|---|
| Reserve: | 50 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the Audemars Piguet AP 3126 / 3840 caliber