Details
Audemars Piguet - 26151OR.OO.D002CR.02
Jules Audemars Minute Repeater Jumping Hours Pink Gold / Silver
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Family: | Jules Audemars |
|---|
| Reference: | 26151OR.OO.D002CR.02 |
|---|
| Name: | Jules Audemars Minute Repeater Jumping Hours Pink Gold / Silver |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Pink gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 43.00 mm |
|---|
| Height: | 12.00 mm |
|---|
| W/R: | 20.00 m |
Dial
| Color: | Silver |
|---|
| Finish: | Guilloche |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Feuille |
Description
The Audemars Piguet Jules Audemars 26151OR.OO.D002CR.02 has a pink gold case with a diameter of 43.00 mm, which houses the hand-wound caliber AP 2907 with minute repeater and jumping hours.
Movement
Hand-wound movement with minute repeater and jumping hour display. Total of 420 parts including 35 jewels.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Caliber: | AP 2907 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 37.00 mm |
|---|
| Jewels: | 35 |
|---|
| Reserve: | 72 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Minutes, Small Seconds, Jumping Hours |
|---|
| Acoustic: | Minute Repeater |
More watches using the Audemars Piguet AP 2907 caliber