Details
Audemars Piguet - 15093OR.OO.A002CR.01
Jules Audemars Extra-Thin Pink Gold / White
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Family: | Jules Audemars |
|---|
| Reference: | 15093OR.OO.A002CR.01 |
|---|
| Name: | Jules Audemars Extra-Thin Pink Gold / White |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Pink gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 39.00 mm |
|---|
| Height: | 6.20 mm |
|---|
| W/R: | 20.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Finish: | Gloss |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Feuille |
Description
The Jules Audemars 15093OR.OO.A002CR.01 has a pink gold case and a white dial. It is powered by the hand-wound caliber 2049.
Movement
Hand-wound movement displaying the hours and minutes. Total of 138 parts including 19 jewels.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Caliber: | AP 2049 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 21.10 mm |
|---|
| Jewels: | 19 |
|---|
| Reserve: | 34 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes |
More watches using the Audemars Piguet AP 2049 caliber