Details
Audemars Piguet - 26153OR.OO.D088CR.01
Jules Audemars 26153 Chronometer Pink Gold / Black
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Family: | Jules Audemars |
|---|
| Reference: | 26153OR.OO.D088CR.01 |
|---|
| Name: | Jules Audemars 26153 Chronometer Pink Gold / Black |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Pink gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 46.00 mm |
|---|
| Height: | 12.70 mm |
|---|
| W/R: | 20.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Material: | Enamel |
|---|
| Finish: | Gloss |
|---|
| Indexes: | Roman Numerals |
|---|
| Hands: | Feuille |
Price in euro
Description
The Jules Audemars 26153OR.OO.D088CR.01 Chronometer has a pink gold case . The dial at 12 is black enamel; the small seconds dial is black lacquered. This watch is pwoered by the hand-wound caliber 2908, which runs a proprietary escapement at a fast-paced 6Hz.
Movement
Over-sized, hand-wound hi-frequency movement; special AP balance and lubrication free direct impulse escapement. Twin barrels (parallel) for 90 hours of power reserve.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Caliber: | AP 2908 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 40.00 mm |
|---|
| Jewels: | 33 |
|---|
| Reserve: | 90 h |
|---|
| Frequency: | 43200 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
|---|
| Additionals: | Chronometer, Power Reserve Indicator |
More watches using the Audemars Piguet AP 2908 caliber