Details
A. Lange & Sohne - 140.021
Zeitwerk Yellow Gold
| Brand: | A. Lange & Sohne |
|---|
| Family: | Zeitwerk |
|---|
| Reference: | 140.021 |
|---|
| Name: | Zeitwerk Yellow Gold |
| Produced: | 2009 - 2013 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Yellow gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Diameter: | 41.90 mm |
|---|
| Height: | 12.60 mm |
|---|
| Lug Width: | 20.00 mm |
Dial
| Color: | Champagne |
|---|
| Material: | Silver |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
Description
While the yellow gold ref. 140.021 Zeitwerk was released at the same time as its pink and white gold brothers, it would be discontinued in 2013. This version features a champagne dial.
Movement
Hand-wound movement with digital jumping numerals display, small seconds and power-reserve indicator.
| Type: | Handwound |
| Brand: | A. Lange & Sohne |
|---|
| Caliber: | L043.1 |
| Display: | Digital |
|---|
| Diameter: | 36.00 mm |
|---|
| Jewels: | 68 |
|---|
| Reserve: | 36 h |
|---|
| Frequency: | 18000 bph |
|---|
| Time: | Jumping Hours, Jumping Minutes, Small Seconds |
|---|
| Additionals: | Power Reserve Indicator, Constant Force Mechanism |
More watches using the A. Lange & Sohne L043.1 caliber